INFOrmacja z ZUS: Oszuści internetowi w natarciu

0

ZUS ostrzega swoich klientów przed fałszywymi mailami od oszustów podszywających się pod ZUS. W ostatnim czasie do klientów Oddziału ZUS w Rybniku docierają maile, które teoretycznie miałyby pochodzić z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych

Z INFOrmacji, którą ZUS otrzymał od swoich klientów mail pochodził z adresu, który z ZUS nie ma nic wspólnego. Temat korespondencji „Błąd w ZUA” nasuwał skojarzenia, że może pochodzić z ZUS, a INFOrmacja zawiera dane o błędnie opłaconych składkach.

ZUS przestrzega, aby nie otwierać takiego maila. Może on spowodować zawirusowanie komputera lub przejęciem danych z wrażliwych z naszego systemu. Przypominamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych drogą mailową NIE kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

INFO: Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Zostaw komentarz