Coraz zimniej w mieszkaniach… Kiedy włączą ogrzewanie?

0

W ostatnich dniach, gdy temperatura powietrza spadła (14 stopni w dzień i 4 stopnie w nocy) i w mieszkaniach jest coraz zimniej, mieszkańcy bloków zaczęli się zastanawiać kiedy kaloryfery będą ciepłe. 

Zapytaliśmy o to administratora budynków przy ul. Akacjowej, Grabowej i Żabik w Ornontowicach – Ireneusza Paruzela:

„Jeżeli niska temperatura będzie się utrzymywać, to w przyszłym tygodniu (23-29 września – przyp. red.) uruchomimy ogrzewanie w blokach. Prognozy jednak zapowiadają, że ma nastąpić ocieplenie – w takim wypadku sezon grzewczy rozpocznie się później.”

A co mówią na ten temat przepisy?

Przypomnijmy, że obowiązujące przepisy nie regulują jasno od kiedy do kiedy ma trwać sezon grzewczy. Według rozporządzenia ministra gospodarki z 2017 roku „sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”.

Ta definicja nie daje jednak odpowiedzi na podstawowe pytanie – kiedy powinien rozpocząć się sezon grzewczy. Ichoć w przepisach na próżno szukać daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu grzewczego, znajdujemy w nich informacje o minimalnej temperaturze, jaka powinna panować w różnego rodzaju pomieszczeniach:

  • pokoje mieszkalne, kuchnie i biura to minimum 20 stopni Celsjusza, 
  • łazienki, szatnie, pływalnie i oddziały położnicze: 24 stopnie Celsjusza. 

Co zatem robić, jeżeli w mieszkaniu jest zimno, a zarządca budynku wciąż nie zaczął grzać?

Jako mieszkaniec danego budynku możesz wystąpić o włączenie centralnego ogrzewania i rozpoczęcie sezonu grzewczego bez względu na to, jaka jest pora roku. Taką prośbę można zgłosić telefonicznie albo pisemnie.

Zostaw komentarz