Czy światła w Ornontowicach doczekają się zmiany?

0
123

Jak działają cztery sygnalizacje świetlne z przejściami dla pieszych w Ornontowicach każdy kierowca widzi… Zdecydowana większość z nich chciałaby, aby działały inaczej. Np. tak, aby czerwone światło dla pojazdów wzbudzali tylko i wyłącznie piesi chcący przejść na drugą stronę jezdni. Czy jest na to jakakolwiek szansa?

Nie ma się co oszukiwać, czerwone światło dla pojazdu jadącego z prędkością 50-60 km/h przy pustym przejściu dla pieszych potrafi trochę zirytować. Coraz to częściej zdarza się, że znający ten teren jak własną kieszeń mieszkańcy oraz przejeżdżający przez Ornontowice kierowcy widząc puste przejście dla pieszych po prostu przejeżdżają nic nie robiąc sobie z czerwonego światła. Jeszcze inni ostro hamują na ostatnią chwilę, stwarzając zagrożenie dla samochodów za nimi… Sytuacje takie od dłuższego już czasu mają miejsce zarówno na ul. Orzeskiej, Zamkowej i Zwycięstwa.

Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć radni, a przynajmniej ich zdecydowana większość. 1 marca br. czternastu z piętnastoosobowego składu radnych Rady Gminy Ornontowice podpisało się pod pismem do dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Łaziskach Górnych, w którym wnioskują o zmianę obecnego stanu rzeczy.
„Obecna sygnalizacja nie spełnia swojego zadania i stwarza szereg niebezpiecznych zdarzeń. Dlatego naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie sygnalizacja świetlna wzbudzana wyłącznie przez pieszego, co da jasny sygnał kierowcom, że należy się zatrzymać, a obecnie jest często przez nich bagatelizowana. Nasza sugestia jest efektem wielu rozmów z mieszkańcami Ornontowic, tak kierowcami jak i pieszymi, którzy domagają się z naszej strony stanowczych działań co do zapewnienia im bezpieczeństwa w szczególności jeśli chodzi o nasze dzieci” –piszą radni.

Czy tym razem Powiatowy Zarząd Dróg da się przekonać? Odpowiedź powinniśmy poznać już niebawem.

Zostaw komentarz